Psycholog, psychiatr, psychoterapeut

Psycholog

Psycholog má titul Mgr. nebo PhDr. před jménem a je absolventem pětiletého oboru psychologie na vysoké škole. Je oprávněn provádět psychologické vyšetření a psychodiagnostiku (používá psychotesty) a, pokud má absolvovaný psychoterapeutický výcvik, může provádět i psychoterapii.

Speciálním odvětvím je klinická psychologie. Takový psycholog pracuje ve zdravotnictví, tzn. léčebně, nemocnici či ambulanci a po absolvování pětileté přípravy a vykonání atestační zkoušky se stává samostatně pracujícím klinickým psychologem.

Žádný psycholog nepředepisuje léky.

Psychiatr

Je lékař, absolvent všeobecného lékařství s titulem MUDr. Po složení atestační zkoušky z psychiatrie se specializuje na toto odvětví. Může předepisovat léky. Pokud absolvuje psychoterapeutický výcvik, může se věnovat i psychoterapii. V běžné psychiatrické ambulanci mají ovšem psychiatři na pacienty málo času.

Psychoterapeut

Psychoterapeutem je u nás většinou psycholog nebo psychiatr, absolvent komplexního vzdělávání v psychoterapii, tzv. výcviku. Může to být ale také někdo s humanitním vzděláním, kdo absolvuje psychoterapeutický výcvik, např. pedagog, etoped, sociální pracovník, duchovní atp.

Na rozdíl od psychologa nemůže provádět psychodiagnostiku. Rovněž nepředepisuje léky.

© 2020 Mgr. Svatava Bardynová, DiS. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!